ام دی اف مورد استفاده در میز تلویزیون چیست ؟ ,

۱۳۹۷/۹/۲۷ سه شنبه
(2)
(0)
ام دی اف مورد استفاده در میز تلویزیون چیست ؟
ام دی اف مورد استفاده در میز تلویزیون چیست ؟

ام دی اف مورد استفاده در میز تلویزیون چیست ؟ 

 

 

بسیاری از شکیل ترین میزهای تلویزیون ( ال سی دی ) از ا م دی اف ساخته شده است در این مقاله توضیح کاملی راجب MDF  خواهیم داد.

 

 

 • قطعا نام ام دی اف را به احتمال زیاد همه ما شنیده‌ایم به خصوص در خرید میز تلویزیون  و می‌دانیم نوعی ورقه ساخته شده از ترکیبات چوبی است که در وسایلی مانند میز تلویزیزون سرویس خواب و کابینت و کمد و… به کار می‌رود. اما سوال بسیاری از افراد این است که ام دی اف چیست و چرا به آن mdf گفته می‌شود؟ در این مطلب از آسیا چوب به طور کامل به این سوالات پاسخ داده و کاربرد ام دی اف و مزایا و معایب آن را به طور کامل شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

 • در این مقاله از آسیا چوب سعی خواهیم کرد به موارد زیر در مورد ام دی اف به طور کامل پاسخ دهیم:

 • جنس ام دی اف دقیقا چیست و چه معنی دارد؟
 • ام دی اف چه کاربردی دارد و بیشتر در چه وسایلی استفاده می‌شود؟
 • MDF مزایا و معایب ام دی اف چیست؟
 •  MDF  یا همان ام دی اف یک ماده بسیار رایج در صنعت میز تلویزیون , مبلمان، سرویس خواب، کابینت سازی و هر چیز دیگری است که با چوب سر و کار دارند. بسیاری از خریدارن و حتی فروشندگان با این واژه آشنا هستند، اما به طور دقیق نمی‌دانند که ام دی اف چیست و چه ترکیباتی دارد، از چه چیزی تشکیل شده و چه کاربردهایی دارد؟ و این که آیا ام دی اف مفید است یا مضر و در واقع اینکه ام دی اف چه معایب و مزایایی دارد؟ با خواندن این مطلب، شما پاسخ همه این سوالات در مورد ام دی اف را خواهید فهمید.

 

>>>   ام دی اف چیست؟    <<<

 • در ابتدا ببینیم و توضیح دهیم  ام دی اف مخفف چیست؟ ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود و در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌شود. تخته فیبر، با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌شود (پرس می‌شوند) تا تخته فیبر بدست آید. این تعریف تخته فیبر در عبارت Medium Density Fibreboard یا همان ام دی اف بود. حال منظور از تراکم متوسط یا همان چگالی متوسط در ام دی اف چیست؟ متوسط نسبت به چه چیزی؟

 

 

 

 

 • همچنین برای درک مفهوم و معنی چگالی متوسط در ام دی اف، بایستی بگوییم که تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا «خرده چوب (particle board)» نامیده می‌شود که ما آن را با نام «نئوپان» می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف‌تر نیز باشد.

  اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا (high density fibreboard)» نیز وجود دارد که از آن با عنوان «اچ دی اف – HDF» یا «تخته سخت – Hardboard » نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است، اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود.

 

 

 • به این ترتیب می‌توان توضیح داد  که منظور ما  از چگالی متوسط در mdf چیست و با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان به طور کامل نسبت آن را درک کرد:

  چگالی تخته فیبرهای معمول

 • یک تخته فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان: 160 تا 450 کیلوگرم در متر مکعب
 • یک تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف: 600 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب
 • یک تخته فیبر با چگالی بالا: 800 تا 1040 کیلوگرم در متر مکعب

 

 

 • پس بدانیم ام دی اف چه کاربردهایی دارد؟

  ام دی اف در سبک های مختلفی تولید دارد و به صورت ام دی اف خام و روکش وکیوم و ... هست با توجه به این که می‌توان انواع روکش چوبی و غیر چوبی با رنگ و طرح‌های مختلفی را روی ورقه‌های ام دی اف قرار داد، می‌توان از آن در مواردی مثل میز تلویزیون LCD , کابینت آشپزخانه، انواع میز ناهار خوری  میز مطالعه، انواع سرویس خواب و وسایل آن مانند تخت، میز آرایش، کمد، پاتختی و…، کتابخانه، انواع پارتیشن و… استفاده کرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
دفتر مرکزی
تهران - یافت آباد- شهرک ولی عصر
تلفن های تماس
09128785058
vahidssa@yahoo.com
aparatgooglefacebooktwiteryou
شرکت سازنده